Hoppa till sidans innehåll

Klubbrekord tjejer från KSK


Kvinnor

Ute

100 m Sofia Stensiö 12.69

200 m Sofia Stensiö 26.62

400 m Elin Andersson 58.36

800 m Julia Appeldahl 2.16.72

1500 m Julia Appeldahl 4.50.87

5000 m Julia Appeldahl 22.26.5

10 000 m

100 m häck Anna-Karin Olsson 14,86

400 m häck

3000 m hinder

 

höjd Anna-Karin Olsson 1.69

stav

längd Anna-Karin Olsson 5.64

tresteg Emilie Andersson 11.29

 

kula Emma Wallin 11.17

diskus Emma Wallin 35.59

slägga Emma Wallin 30.38

spjut Maria Wikstrand 36.10

7-kamp

Stafett 4x100 m 51.16 Emilie Andersson

Stafett 4x100 m 51.16 Katarina Rignell

Stafett 4x100 m 51.16 Lina Persson

Stafett 4x100 m 51.16 Sofia Stensiö

 

Inne

60 m Emilie Andersson-89 7.91

200 m Sofia Stensiö-88 26.11

400 m Elin Andersson-86 57.74

800 m Elin Andersson-86 2.17.94

1500 m Elin Andersson-86 5.11.34

3000 m vakant

60 mH vakant

 

höjd Anna-Karin Olsson 1.65

stav Felicia Thomsson-92 2.03

längd Emilie Andersson-86 5.57

3-steg Anna-Karin Olsson 10.90

kula Emma Wallin 11.67

Vikt Emma Wallin 9.50


F19

Ute

100m 12,6 Lena Schenström 1965

83-05-23 BIK-spelen

 

200m 27,91 Lena Schenström 1965

83-08-21 Hellasspelen

 

300m 48.69 Caroline Österman 1982

99-05-13 Linnéa spelen

 

400 m 64.33 Ulrika Jansson 1985

04-08-10 Stadion

 

600m 1.50.1 Caroline Österman 1982

99-09-18 KM

 

800m 2.30.34 Caroline Österman 1982

00-06-17 Tyresö ungdomsspel

 

1500m 5.24.29 Caroline Österman 1982

00-09-08 JDM

 

2000m 7.31.21 Caroline Österman 1982

00-06-02 Summer Games

 

3000m 11.24.58 Caroline Österman 1982

00-08-13 USM

 

Höjdhopp 1,60 Maria Wikstrand 1972

89-05-23 Tjejernas kväll

 

Längdhopp 5,22 Lena Schenström 1965

83-08-21 Hellasspelen

 

Kula 4.0kg 8,34 Carina Blomqvist 1968

85-05-16 Växjö

 

Diskus 1.0kg 25,90 Tanya Pettersson

1969 86-08-29 JDM

 

Spjut 600g 36,10 Maria Wikstrand 1972

89-05-15 Sundbybergs ungdomsspel

 

Inne

200 m 30.63 Ulrika Jansson 1985

03-02-02 Sätra

 

F19 400m 63.81 Ulrika Jansson 1985

03-02-16 Sätra

 

800m(el) 2.34.27 Caroline Österman 1982 00-02-23 Sätra

 

1500m (el) 5.27.30 Anna Lönnroth 1973

90-02-11 IJSM, Solna

 

Höjdhopp 1.62 Maria Wikstrand 1972

89-04-22 KM

 

Längdhopp 5.14 Lena Schenström 1965

83-04-24 KM

 

Kula 4.0kg 11,67 Emma Wallin 1990

07-12-01, Falun

 


F17

 

Ute

100m 13,39 Felicia Thomsson -92

200m 28,59 Felicia Thomsson -92

300m

400m 62.19 Julia Appeldahl -91

08-06-09 Sollentuna

 

600m

800m 2.20.09 Julia Appeldahl -91

08-06-30 Göteborg/Ullevi

 

1500m 4.56.99 Julia Appeldahl -91

08-06-29 Göteborg/Ullevi

 

2000m

3000m 12.16.70 Caroline Österman -82

99-08-19 Stadion

 

100m häck 17,19 Felicia Thomsson -92

300m häck

Höjdhopp 1,46 Felicia Thomsson -92

Längdhopp 4,63 Felicia Thomsson -92

 

Tresteg

Kula 3.0kg 13.10 Sophie Kling 1991

08-09-14 Sollentuna

 

Diskus 1.0kg 35.59 Emma Wallin 1990

07-08-25 Uddevalla

 

Spjut 600g 29.92 Felicia Thomsson -92

 

Slägga 4kg 30.38 Emma Wallin 1990

07-10-13 Kungsängen

 

Stafett 4x100m

Stafett 4x100m

Stafett 4x100m

Stafett 4x100m

Stafett 3x800m

Stafett 3x800m

Stafett 3x800m

Sjukamp 3.711p Felicia Thomsson -92

Inne

60m 8.12 Sofia Stensiö -88

05-01-16 Sätra

 

200m

 

400m 57.74 Elin Andersson -86

03-03-15 Malmö

 

800m 2.17.94 Elin Andersson -86

03-02-02 Sätra

 

1500m (el)

 

60m häck(el)

 

Höjdhopp

 

Längdhopp 5.46 Elin Andersson 1986

03-01-25 Handen

 

Tresteg 9.8 Sofia Stensiö 1988, Göteborg

 

Kula 3.0kg 13.72 Emma Wallin 1990

07-02-16 Nyköping

 

Femkamp

 

F16

Ute

100m 13,12 Hanna Forslund 1975

90-06-06 Buster Cup

 

200m 26.36 Sofia Stensiö 1988

04-05-22 Huddinge

 

300m 43.04 Elin Andersson 1986

02-05-13 Kristinebergs IP

 

400m 58.36 Elin Andersson 1986

02-08-03 Huddinge

 

600m 1.43.6 Elin Andersson 1986

02-08-17 Kungsängen

 

800m 2.16.72 Julia Appeldahl 1991

07-07-01 Göteborg

 

1500m 4.50.87 Julia Appeldahl 1991

07-06-30 Göteborg

 

2000m 7.27.85 Caroline Österman 1982

98-06-06 Eskilstuna

 

3000m 12.15.42 Caroline Österman 1982

98-08-18 Enskede

 

100m häck 14,86 Anna-Karin Olsson 1975

91-09-27 Stadion

 

300m häck 49,72 Hanna Forslund 1975

91-06-16 Visby

 

Höjdhopp 1,69 Anna-Karin Olsson 1975

91-09-07 Norrköping

 

Längdhopp 5,64 Anna-Karin Olsson 1975

91-09-15 Huddinge

 

Tresteg 10,33 Anna-Karin Olsson 1975

91-08-03 Lidingövallen

 

Kula 3.0kg 12.83 Emma Wallin 1990

06-07-09 Ullevi

 

Diskus 1.0kg 30.50 Felicia Thomsson 1992 08-09-09 Kungsängen

 

Spjut 600g 35,08 Maria Wikstrand 1972

88-08-06 Gurkspelen

 

Slägga 4.0kg 22.80 Sophie Kling 1991

07-09-03 Kungsängen

 

Stafett 4x100m 52.92 Maria Grip 1975

91-05-21 Kristineberg

 

Stafett 4x100m 52,92 Anette Knochenhauer 1976 91-05-21 Kristineberg

 

Stafett 4x100m 52,92 Cathrin Wahlqvist 1976 91-05-21 Kristineberg

 

Stafett 4x100m 52,92 Anna-Karin Olsson 1975 91-05-21 Kristineberg

 

Stafett 3x800m 7.27.90 Anette Dahlqvist 1971 86-06-07 Stafett-SM

 

Stafett 3x800m 7.27,90 Monica Haag 1970 86-06-07 Stafett-SM

 

Stafett 3x800m 7.27,90 Carina Söderberg 1970 86-06-07 Stafett-SM

 

Sjukamp 5203p Anna-Karin Olsson 1975

91-06-29 UNM i mångkamp, Kristiansand

 

Inne

60m 7.91 Emilie Andersson 1988

05-02-12 Sätra

 

200m

 

400m 58.57 Sofia Stensiö 1988

04-03-06 Bollnäs

 

800m 2.23.52 Anette Dahlqvist 1971

87-01-03 Jullovstävling

 

1000m

 

1500m 5.13.05 Julia Appeldahl 1991

07-02-17 Sätra

 

60m häck 8.89 Anna-Karin Olsson 1975

91-02-15 Luleå

 

Höjdhopp 1.65 Anna-Karin Olsson 1975

91-02-01 Växjö

 

Längdhopp 5.57 Emilie Andersson 1989

05-02-13 Sätra

 

Tresteg 10.90 Anna-Karin Olsson 1975

91-03-01 Solnahallen

 

Kula 3.0kg 12.74 Emma Wallin 1990

06-03-12 Falun

 

Kula 3.0kg 12.74 Sophie Kling 1991

06-03-10 Malmö

 

Femkamp 3729p Anna-Karin Olsson 1975

91-02-01 Växjö

 

 

F15

Ute

100m 12.69 Sofia Stensiö 1988

03-08-10 Västerås

 

200m 26.62 Sofia Stensiö 1988

03-06-18 Gävle

 

300m 41.04 Sofia Stensiö 1988

03-07-06 Ullevi

 

400m

 

600m 1.40.02 Sofia Stensiö 1988

03-07-13 Enköping

 

800m 2.20.32 Elin Andersson 1986

01-08-12 Lerum

 

1500m

 

2000m 6.58.35 Julia Appeldahl 1991

06-09-17 Stadion

 

3000m 11.15,39 Monica Haag 1970

85-09-08 Personliga rekordens dag

 

80m häck 12.19 Emilie Andersson 1989

04-09-11 Vallentuna

 

Höjdhopp 1.49 Gabriella Fataki 2015

15-05-17 Danderyds Ungdomspel


Längdhopp 5.63 Emilie Andersson 1989

04-08-13 Falun

 

Tresteg 11.29 Emilie Andersson 1989

04-09-18 Gävle

 

Kula 3.0kg 12.92 Emma Wallin 1990

05-08-13 Hudiksvall

 

Diskus 600g 35.77 Felicia Thomsson 1992

07-09-05 Hässelby

 

Slägga 2.0kg 28.70 Felicia Thomsson 1992 07-05-06 Sätra

 

Spjut 400g 35.93 Emma Wallin 1990

05-07-02 Ullevi

 

Stafett 4x100 m 51.16 Emilie Andersson 1989 03-06-07 Stadion

 

Stafett 4x100 m 51.16 Katarina Rignell 1988 03-06-07 Stadion

 

Stafett 4x100 m 51.16 Lina Persson 1988

03-06-07 Stadion

 

Stafett 4x100 m 51.16 Sofia Stensiö 1988

03-06-07 Stadion

 

Stafett3x800m 8.23.09 Fanny Lindeberg 1991 06-08-29 Huddinge

 

Stafett3x800m 8.23.09 Caroline Johansson 1991 06-08-29 Huddinge

 

Stafett3x800m 8.23.09 Sara Harju 1991

06-08-29 Huddinge

 

Sexkamp 4432p

03-07-13 Enköping

 Sofia Stensiö 1988

 

Inne

60m 7.97 Emilie Andersson 1989

04-03-06 Bollnäs

 

200m 26.11 Sofia Stensiö 1988

03.-03-16 Malmö

 

400m 61.73 Elin Andersson 1986

01-01-20 Sätra

 

1000 m 3.15.12 Fanny Lindeberg 1991

06-03-04 Västerås

 

800m

 

1500m 5.11.34 Elin Andersson 1986

01-01-13 Sätra

 

60m häck 9.38 Sofia Stensiö 1988

03-02-09 Sätra

 

Höjdhopp 1.58 Maria Wikstrand 1972

86-02-15

 

Längdhopp 5.41 Emilie Andersson 1989

04-01-24 Handen

 

Tresteg 10.48 Sofia Stensiö 1988

03-02-23 Sätra

 

Stavhopp 2.03 Felicia Thomson 1992

07-02-10 Sätra

 

Kula 3.0kg 12.83 Emma Wallin 1990

04-01-23 Västerås

 


F14

Ute

80m 10.28 Emilie Andersson 1992

02-06-25 Karlskrona

 

100m 12.73 Emilie Andersson 1989

02-06-19 Kristineberg

 

200m 26.90 Sofia Stensiö 1988

02-06-19 Kristineberg

 

300m 42.02 Sofia Stensiö 1988

02-06-30 Uppsala

 

400m 62,41 Anette Dahlqvist 1971

85-09-29 Stadion

 

600m 1.44.43 Sofia Stensiö 1988

02-06-15 Enköping

 

800m 2.18,19 Maria Grip 1975

88-09-10 Riksicaden

 

1500m 5.12.76 Elin Andersson 1986

00-06-01 Lindenspelen

 

2000m 7.15.29 Elin Andersson 1986

00-09-10 Västerås

 

80m häck 12.65 Sofia Stensiö 1988

02-06-14 Enköping

 

Höjdhopp 1.62 Maria Wikstrand 1972

86-09-14 Riksicaden

 

Längdhopp 5.44 Emilie Andersson 1989

02-06-20 Gävle

 

Tresteg 10.73 Emilie Andersson 1989

03-08-20 Stadion

 

Kula 3.0kg 12.22 Emma Wallin 1990

04-08-22 Enskede

 

Diskus 600g 34.27 Emma Wallin 1990

02-09-11 Ludvika

 

Slägga 2.0kg 25.37 Felicia Thomsson 1992 06-06-12 Huddinge

 

Spjut 400g 36,36 Lisa Forslund 1978

92-09-05 Svealandsfinalen, Norrtälje

 

Stafett 4x80m 41,47 Cathrin Wahlqvist 1976 89-06-10 Svealandsmästerskapen

 

Stafett 4x80m 41,47 Hanna Forslund 1975 89-06-10 Svealandsmästerskapen

 

Stafett 4x80m 41,47 Anette Knochenhauer 1976 89-06-10 Svealandsmästerskapen

 

Stafett 4x80m 41,47 Anna-Karin Olsson 1975 89-06-10 Svealandsmästerskapen

 

Stafett3x800m 7.51,44 Ylva Jansson 1973

87-09-26 DM

 

Stafett3x800m 7.51,44 Kicki Söderberg 1974 87-09-26 DM

 

Stafett3x800m 7.51,44 Linda Wright 1974

87-09-26 DM

 

Sexkamp 4098 p Sofia Stensiö 1988

92-07-07 Enköping

 

Inne

60m 8.02 Emilie Andersson 1989

03-03-22 Örebro

 

200m 26.53 Sofia Stensiö 1988

02-02-16 Sätra

 

300m 45.47 Sofia Stensiö 1988

00-12-09 Sätra

 

400m 61.73 Elin Andersson 1986

01-01-21 Sätra

 

800m 2.29.25 Elin Andersson 1986

00-02-20 Sätra

 

1500m 5.27.21 Elin Andersson 1986

00-01-15 Sätra

 

60m häck 9.61 Emilie Andersson 1989

03-01-12 Sätra

 

Höjdhopp 1.58 Maria Wikstrand 1972

86-02-15

 

Längdhopp 5.31 Emilie Andersson 1989

03-01-12 Sätra

 

Tresteg 10.37 Elin Andersson 1986

00-02-13 Sätra

 

Stavhopp 1.00 Elin Andersson 1986

99-03-27 KM

 

Kula 3.0kg 12.13 Sophie Kling 1991

05-01-29 Malmö


F12

Ute

60m 8.28 Emilie Andersson 1989

01-05-28 Sundbybergs ungdomsspel

 

80 m 10.83 Emilie Andersson 1989

01-08-28 Tjejernas kväll

 

100 m 13.66 Emilie Andersson 1989

01-06-20 Löparnas Kväll

 

200m 29.17 Sofia Stensiö 1988

00-08-20 Hammarby Ungdomsspel

 

300m 47.7 Emilie Andersson 1989

00-09-14 KM

 

600 m 1.54.93 Emma Fredriksson 1988

00-08-20 Hammarby Ungdomsspel

 

800m 2.27,85 Maria Grip 1975

87-09-05 Stockholms-DM

 

1000 m 3.23.80 Elin Andersson 1986

98-09-08 STH-cup

 

1500m 5.49.46 Elin Andersson 1986

97-05-13 Linnéa spelen

 

60m häck 9.94 Emilie Andersson 1989

01-08-26 DM Enskede

 

Höjdhopp 1,49 Maria Wikstrand 1972

84-08-19 Hellas ungdomsspel

 

Längdhopp 5.06 Emilie Andersson 1989

01-05-19 Norrköping Games

 

Tresteg 10.27 Emilie Andersson 1989

01-06-09 Hammarby Ungdomsspel

 

Kula 2.0kg 12,72 Catharina Lundin 1971

83-07-31 Glysisspelen

 

Diskus 600g 26.04 Sofia Stensiö 1988

00-06-16 KM

 

Spjut 400g 26,82 Katarina Olsson 1978

90-08-12 Kungsängsspelen

 

Boll 300g 35,84 Katarina Olsson 1978

90-08-26 DM Källbrinks ip

 

Slungboll 20.72 Emilie Andersson 1989

01-06-09 Hammarby Ungdomsspel

 

Stafett 5x60m 43,51 Maria Grip 1975

87-09-19 Buster Cup final

 

Stafett 5x60m 43,51 Åsa Bergström 1975

87-09-19 Buster Cup final

 

Stafett 5x60m 43,51 Anette Knochenhauer 1976 87-09-19 Buster Cup final

 

Stafett 5x60m 43,51 Cathrin Wahlqvist 1976 87-09-19 Buster Cup final

 

Stafett 5x60m 43,51 Anna-Karin Olsson 1975 87-09-19 Buster Cup final

 

Trekamp 2769 Emilie Andersson 1989

01-09-12 Mångkamps- DM

 

Femkamp 2564p Catharina Lundin 1971

83-08-20 DM i mångkamp

 

Inne

60m 8.27 Emilie Andersson 1989

01-01-20 Solna

 

200m 28.57 Emilie Andersson 1989

01-02-13 Sätra

 

300m 47.93 Emma Fredriksson 1988

99-12-12 Löplabbet games

 

600m 1.54.90 Elin Andersson 1986

97-12-13 Luciaspelen,Bosön

 

800m 2.34.04 Linda Wright 1974

86-02-15 Distriktsfinal

 

60m häck 11.35 Emilie Andersson 1989 01.03.30 KM

 

Höjdhopp 1.53 Maria Wikstrand 1972

84-12-01 B&W Cup

 

Längdhopp 5.33 Emilie Andersson 1989

01-02-19 Sätra

 

Tresteg 10.41 Emilie Andersson 1989

01-02-04 Sätra

 

Kula 2.0kg 12.52 Catharina Lundin 1971

83-12-10 Luciaspelen, Katrineholm

 

Trekamp 2766 Emilie Andersson 1989

01-01-19 Mångkamps-DM

Uppdaterad: 28 JAN 2016 07:57 Skribent: Joakim Liske

Postadress:
Kungsängen Friidrottsklubb - Friidrott
Stefan Hallberg, Sandgrindsvägen 3
19634 Kungsängen

Kontakt:
Tel: +46707331472
E-post: This is a mailto link

Se all info