Hoppa till sidans innehåll

Klubbrekord killar från KSK


Män

Ute

100 m Edmund Yeboah 10.78

200 m Edmund Yeboah 22.04

400 m Tomas Holmqvist 51.03

800 m Tomas Holmqvist 1.56.06

1500 m Oskar Majling 4.03.27

5000 m Peter Wallin 15.31.69

10000 m Oskar Majling 33.28.52

110 m H Reine Rasmusson 23.29

400 m H Hannes Öckerman 60.6 (man)

Höjd Hannes Öckerman 1.78

Stav Hannes Öckerman 3.10

Längd Erik Olofsson 6.72

Tresteg Erik Olofsson 12.81

Kula Chrisroffer Älvenstrand 11.73

Diskus Henrik Andersson 34.12

Slägga Henrik Andersson 36.70

Spjut Anders Walther 55.65

Stafett 4x100m 46.47 Erik Olofsson

Stafett 4x100m 46.47 Stefan Kozma

Stafett 4x100m 46.47 Kristoffer Eklund

Stafett 4x100m 46.47 Gunnar Fredriksson

Stafett 4x400m 3.32.90 Patric Erlandsson

Stafett 4x400m 3.32.90 Tomas Holmqvist

Stafett 4x400m 3.32.90 Hannes Öckerman

Stafett 4x400m 3.32.90 Mattias Holmqvist

Stafett 4 x 800 m 8.15.50 Tomas Holmqvist

Stafett 4 x 800 m 8. 15.50 Reine Rasmusson

Stafett 4 x 800 m 8.15.50 Peter Ngarariga

Stafett 4 x 800 m 8.15.50 Anders Appeldahl

Stafett 4 x 1500 m 17.51.53 Anders Appeldahl

Stafett 4 x 1500 m 17.51.53 Oskar Majling

Stafett 4 x 1500 m 17.51.53 Peter Ngarariga

Stafett 4 x 1500 m 17.51.53 Reine Rasmusson

 

Inne

60 m Edmund Yeboah 6.94

200 m Edmund Yeboah 22.08

400 m Anders Appeldahl 51.42

800m Anders Appeldahl 1.56.47

1000m Tomas Holmqvist 2.40,37

1500m Oskar Majling 4.04.38

3000 m Oskar Majling 8.54.71

Höjd Mikael Sjölander 1.80

Stav Hannes Ökerman 2.90

Längd Erik Olofsson 6.53

Tresteg Erik Olofsson 11.85

Kula Christoffer Älvenstrand 11.75

 

M22

Ute

100m 11.25 Jimmy Nilsson 1978, 02-06-20 Västerås

200m 22.81 Kristoffer Eklund 1980, 00-08-06 Gurkspelen

300m 37.67 Jimmy Nilsson 1978, 99-05-13 Linnèaspelen

400m 51.72 Jimmy Nilsson 1978, 99-05-29 DM

600m(man) 1.34.7 Jimmy Nilsson 1978, 99-09-18 KM

800m 1.59.28 Reine Rasmusson 1985, 06-08-18 Huddinge

1500 m 4.08.68 Oskar Majling 1986, 07-05-31 Sätra

1 mile 4.50.03 Peter Ngarariga 1984, 05-06-23 Kristineberg

2000 m 5.53.09 Oskar Majling 1986, 06-08-16 Sätra

3000 m  8.48.11 Oskar Majling 1986, 08-07-20 Gävle

5000 m 15.50.19 Oskar Majling 1986, 06-09-06 Stadion

110m häck (man) 18.9 Jimmy Nilsson 1978, 97-09-13 KM

Längdhopp 6.76 Erik Olofsson 1982, 01-08-04 Gurkspelen

Tresteg 10.96 Jimmy Nilsson 1978, 98-09-12 KM

Höjdhopp 1.65 Kristoffer Eklund 1980, 99-09-18 KM

Kula 7.2kg 9.87 Tomas Holmqvist 1988, 08-10-04 Kungsängen IP

Diskus 2 kg 28.98 Tomas Holmqvist 1988, 08-10-04 Kungsängen IP

Slägga 7.2 kg 24.82 Tomas Holmqvist 1988, 08-10-04 Kungsängen IP

Spjut 800 g 47.46 Hannes Öckerman 1987 07-05-21 Kungsängen

4x100 m 44.89 Kristoffer Eklund 1980, 99-06-03 DM

4x100 m 44.89 Gunnar Fredriksson 1982, 99-06-03 DM

4x100 m 44.89 Erik Olofsson 1982, 99-06-03 DM

4x100 m 44.89 Jimmy Nilsson 1978, 99-06-03 DM

4x200 m 1.36.53 Stefan Kozma 1980, 99-05-19 Reinholdspokalen

4x200 m 1.36.53 Erik Olofsson 1982, 99-05-19 Reinholdspokalen

4x200 m 1.36.53 Gunnar Fredriksson 1982, 99-05-19 Reinholdspokalen

4x200 m 1.36.53 Jimmy Nilsson 1978, 99-05-19 Reinholdspokalen

Svensk stafett 2.09.87 Gunnar Fredriksson 1982, 99-05-08 Brommaspelen

Svensk stafett 2.09.87 Kristoffer Eklund 1980, 99-05-08 Brommaspelen

Svensk stafett 2.09.87 Stefan Kozma 1980, 99-05-08 Brommaspelen

Svensk stafett 2.09.87 Jimmy Nilsson 1978, 99-05-08 Brommaspelen

3 x 800 m 6.02.36 Reine Rasmusson 1985, 06-09-10 Uppsala

3 x 800 m 6.02.36 Peter Ngarariga 1984, 06-09-10 Uppsala

3 x 800 m 6.02.36 Oskar Majling 1986, 06-09-10 Uppsala

4 x 800 8.15.50 Tomas Holmqvist 1988, 04-05-55 Enskede

4 x 800 8.15.50 Reine Rasmusson 1985, 04-05-55 Enskede

4 x 800 8.15.50 Peter Ngarariga 1984, 04-05-55 Enskede

4 x 800 8.15.50 Anders Appeldahl 1986, 04-05-55 Enskede

4 x 1500 m 17.51.53 Anders Appeldahl 1986, 06-08-30 Huddinge

4 x 1500 m 17.51.53 Oskar Majling 1986, 06-08-30 Huddinge

4 x 1500 m 17.51.53 Peter Ngarariga 1984, 06-08-30 Huddinge

4 x 1500 m 17.51.53 Reine Rasmusson 1985, 06-08-30 Huddinge

 

Inne

60 m 7.41 Kristoffer Eklund 1980, 00-02-13 Sätra

200 m 23.32 Kristoffer Eklund 1980, 00-01-08 Västerås

400m 53.68 Reine Rasmusson 1985, 05-01-30 Sätra

800m 2.02.89 Oskar Majling 1986, 07-01-14 Sätra

1500m 4.07.82 Oskar Majling 1986, 07-01-13 Sätra

3000m 8.54.71 Oskar Majling 1986, 07-01-20 Sätra

Höjdhopp 1,70 Jimmy Nilsson 1978, 98-04-10 KM

Längdhopp 6.53 Erik Olofsson 1982, 01-00-20 Karlstad

Tresteg 13.21 Stefan Kozma 1980, 99-01-15 Sätra

Kula 7.2kg 10.64 Vesa Meriläinen ?, 96-04-20 KM

 

P19

Ute

100m 11.30 Patric Erlandsson 1988, 06-07-02 Uppsala

200m 22.68 Patric Erlandsson 1988, 07-08-19 Norrköping

300m 35.81 Patric Erlandsson 1988, 06-08-26 Täby

400m 51.03 Tomas Holmqvist1988, 06-08-23 Malmö

600m 1.24.24 Anders Appeldahl 1966, 05-05-20 Enskede

800m 1.57.32 Tomas Holmqvist 1988, 06-05-27 Sollentuna

1000m 2.43,98 Peter Wallin 1968, 85-09-11 Fuji

1500m 4.06.68 Anders Appeldahl 1986, 05-05-29 Sollentuna

1 mile 4.53.24 Oskar Majling 1986, 05-06-23 Kristineberg

3000m 9.36.12 Oskar Majling 1986, 05-08-07 Örebro

5000m 15.31,69 Peter Wallin 1968, 86-08-29 Stockholms mästerskapen

10000m 36.06.89 Oskar Majling 1986, 05-10-06 Stadion

2000m hinder 6.21,25 Peter Wallin 1968, 86-08-29 Stockholms mästerskapen

110m häck(man) 17.78 Hannes Öckerman 1987, 06-09-04 Falun

300m häck 42.40 Hannes Öckerman 1987, 05-09-11 Gävle

Höjdhopp 1.74 Hannes Öckerman 1987, 06-09-03 Falun

Längdhopp 6.49 Erik Olofsson 1982, 00-08-07 Gurkspelen

Stavhopp 3.10 Hannes Öckerman 1987, 06-08-27 Märsta

Tresteg 12.81 Erik Olofsson 1982, 00-05-13 Nya Kilsspelen

Kula 6.0kg 12.81 Christoffer Älvenstrand 1989, 08-07-23 Stadion

Diskus 1.75kg 33,60 Göran Hammarström 1973, 90-08-18 Lidingö

Slägga 6.0kg 21,98 Karl-Johan Lindqvist 1968, 85-09-08 PR-dag

Spjut 800g 50.39 Martin Kjos 1990, 08-05-29 Sätra

10-kamp 5275 p Hannes Öckerman 1987, 06-09-04 Falun

Stafett 4x100m 46.47 Erik Olofsson 1982, 98-06-04 DM

Stafett 4x100m 46.47 Stefan Kozma 1980, 98-06-04 DM

Stafett 4x100m 46.47 Kristoffer Eklund 1980 98-06-04 DM

Stafett 4x100m 46.47 Gunnar Fredriksson 1982 98-06-04 DM

Stafett 4x400m 3.32.90 Patric Erlandsson 1988 05-09-03 Sollentuna

Stafett 4x400m 3.32.90 Tomas Holmqvist 1988 05-09-03 Sollentuna

Stafett 4x400m 3.32.90 Hannes Öckerman 1987 05-09-03 Sollentuna

Stafett 4x400m 3.32.90 Mattias Holmqvist 1986 05-09-03 Sollentuna

Stafett 3x800m 6.02.58 Reine Rasmusson 1985 04-06-13 Stadion

Stafett 3x800m 6.02.58 Tomas Holmqvist 1988 04-06-13 Stadion

Stafett 3x800m 6.02.58 Anders Appeldahl 1986 04-06-13 Stadion

 

Inne

60m 7.35 Patric Erlandsson 1988, 07-01-06 Eskilstuna

200m 23.31 Patric Erlandsson 1988, 07-01-21 Västerås

400m 51.42 Anders Appeldahl 1986, 05-02-22 Sätra

800m 1.56.47 Anders Appeldahl 1986, 05-02-06 Sätra

1000 m 2.57.22 Hannes Öckerman 1987, 06-03-12 Nyköping

1500m 4.07.49 Anders Appeldahl 1986, 05-02-20 Sätra

3000m 9.46.78 Oskar Majling 1986, 05-01-30 Sätra

60m Häck 9.52 Hannes Öckerman 1987, 06-03-12 Nyköping

Höjdhopp 1.80 Mikael Sjölander 1968, 95-04-27 KM

Stavhopp 2.90 Hannes Öckerman 1987, 06-03-12 Nyköping

Längdhopp 6.53 Erik Olofsson 1982, 1-01-20 Karlstad

Tresteg 13.20 Erik Olofsson 1982, 0-02-27 JSM

Kula 6.0kg 13.32 Christoffer Älvenstrand 1989 08-01-27 Sätra

 

 

P17

Ute

100m 11.56 Patric Erlandsson 1988

05-09-09 Gävle

 

200m 23.15 Patric Erlandsson 1988

05--07-20 Halmstad

 

300m

400m 38,97 Tomas Holmqvist 1988

05-06-20 Enskede

 

400m 52,03 Tomas Holmqvist, Gävle

 

800m 1.58.41 Tomas Holmqvist 1988

05-08-07 Sätra

 

1000m

 

1500m 4.11.25 Tomas Holmqvist 1988

05-08-30 Huddinge

 

2000m

 

3000m 9.52.26 Hannes Öckerman 1987

04-07-02 Göteborg

 

2000m hinder 6.33.33 Hannes Öckerman 1987 04-09-18 Gävle

 

110m häck

 

300m häck

 

Höjdhopp 1.78 Hannes Öckerman 1987

04-09-26 Kungsängen

 

Stavhopp

 

Längdhopp 6.29 Erik Olofsson 1982

99-08-11 Kristineberg

 

Tresteg

 

Kula 5.0kg 14.20 Christoffer Älvenstrand 1989 06-06-09 Huddinge

 

Diskus 1.5kg

 

Slägga 6.25kg

 

Spjut 700g 42.26 Martin Kjos 1990

07-05-21 Huddinge

 

Stafett 4x100m 47.51 Erik Olofsson 1982

07-05-22 Sollentuna

 

Stafett 4x100m 47.51 Stefan Kozma 1980

07-05-22 Sollentuna

 

Stafett 4x100m 47.51 Gunnar Fredriksson 1982 07-05-22 Sollentuna

 

Stafett 4x100m 47.51 Kristoffer Eklund 1980 07-05-22 Sollentuna

 

Stafett 3x800m 6.56.79 Anders Appeldahl 1986 03-05-22 Enskede

 

Stafett 3x800m 6.56.79 Mattias Holmqvist 1986 03-05-22 Enskede

 

Stafett 3x800m 6.56.79 Max Berglund 1986 03-05-22 Enskede

 

 P 17

Inne

60m

200m

400m 52.07Tomas Homqvist 1988 Göteborg

800m 1.59,11Tomas Holmqvist, Västerås

1000m

1500m 4.13,21  Tomas Holmqvist, Eskilstuna

60m häck

Höjdhopp

Stavhopp 2.45 Hannes Öckerman 1987

04-03-14 Västerås

 

Längdhopp 6.33 Mika Kuivamäki 1973

90-01-28

 

Tresteg

 

Kula 5.0kg 13.81 Christoffer Älvenstrand 1989 06-02-13 Sätra

 

P16

Ute

100m (el) 11.69 Oskar Johansson 1992

08-09-06 Täby

 

200m (el) 23,35 Oskar Johansson 1992

08-06-08 Sollentuna

 

300m (el) 38,35 Martin Ahlgren 1970

86-08-24 Hellas

 

400m (el) 52,72 Fredrik Jonsson 1969

85-09-20 Skol-SM

 

600m (el)1.33,31 Mattias Holmqvist 1986 01-08-17 Resultattävling IP

 

800m (el) 1.58.52 Tomas Holmqvist 1988

04-06-10 Enskede

 

1000m (el) 2.46,43 Tomas Lundstein 1969 85-08-31 Eskilstuna S

 

1500m (el) 4.25,48 Tomas Lundstein 1969 85-09-20 Skol-SM

 

2000m (el) 6.27,89 Fredrik Bohnstedt 1974 90-06-06 Buster Cup

 

3000m (el) 9.22,32 Tomas Lundstein 1969 85-09-20 Skol-SM

 

1500 m Hinder 4.47,76 Tomas Blomqvist 1970 86-08-16 USM, Skövde

 

110m häck(el) 16.92 Henry Varga 1970

86-05-21 Buster Cup

 

300m häck(el) 40,11 Fredrik Jonsson 1969 85-07-28 USM

 

Höjdhopp 1,65 Johan Holmberg 1966?

82-09-25 KM

 

Stavhopp 2,35 Mischa Pettersson 1971

86-06-03 Buster Cup

 

Längdhopp 6.36 Erik Olofsson 1982

98-06-07 Mälarspelen

 

Tresteg 11.57 Stefan Kozma 1980

96-06-15 SAYO

 

Kula 5.0kg 11,62 Mika Kuivamäki 1973

89-08-13 Kungsängsspelen

 

Diskus 1.5kg 34,94 Göran Hammarström 1973 89-09-01 JDM-UDM

 

Slägga 6.25kg 21,68 Kalle Lindqvist 1968

84-09-15 Stockholms junior- & ungdomsmästerskap

 

Spjut 600g 55,62 Stefano De Carolis 1971

86-08-31 UDM

 

Stafett 4x100m (el) 49,54 Stefano De Carolis 1971 86-05-21 Buster Cup

 

Stafett 4x100m (el) 49,54 Fredrik Ehrnst 1970 86-05-21 Buster Cup

 

Stafett 4x100m (el) 49,54 Tomas Blomqvist 1970 86-05-21 Buster Cup

 

Stafett 4x100m (el) 49,54 Henry Varga 1970 86-05-21 Buster Cup

 

Stafett 3x800m (el) 6.27,88 Jonas Spångberg 1974 90-05-29 Stafett-DM, Kristinebergs IP

 

Stafett 3x800m (el) 6.27,88 Fredrik Bohnstedt 1974 90-05-29 Stafett-DM, Kristineberg IP

 

Stafett 3x800m (el) 6.27,88 Anders Smedborn 1974 90-05-29 Stafett-DM, Kristineberg IP

 

Stafett 1000m (el) 2.14,29 Fredrik Ehrnst 1970 86-05-27 DM

 

Stafett 1000m (el) 2.14,29 Tomas Blomqvist 1970 86-05-27 DM

 

Stafett 1000m (el) 2.14,29 Henry Varga 1970 86-05-27 DM

 

Stafett 1000m (el) 2.14,29 Martin Ahlgren 1970 86-05-27 DM

 

 P 16

Inne

60m 7.58 Erik Olofsson 1982

97-02-11 Inneöset

 

200m 23.03Tomas Holmqvist, Sätra

 

400m 55.84 Mattias Holmqvist 1986

01-01-20 Sätra

 

800m 2.09.44 Mattias Holmqvist 1986

01-0-24 Eskilstuna

 

1000m 2.53.77 Mattias Holmqvist 1986

01-02-04 Sätra

 

1500m 4.17.49 Tomas Holmqvist 1988

04-01-18 Västerås

 

60m häck 9.35 Henry Varga 1970

85-12-29 Solna

 

Höjdhopp 1.73 Mika Kuivamäki 1973

89-04-22 KM

 

Stavhopp 2.60 Mischa Pettersson 1971

86-12-06 Katrineholm

 

Längdhopp 6.11 Erik Olofsson 1982

98-04-10 Falun

 

Tresteg 11.85 Erik Olofsson 1982

97-03-10 USM Malmö

 

Kula 5.0kg 11.59 Mika Kuivamäki 1973

89-04-22 KM

 

P15

Ute

100m 12.19 Erik Olofsson 1982

97-09-03 Huddinge

 

200m 24.86 Erik Olofsson 1982

97-08-16 Karlskoga

 

300m 39.20 Tomas Holmqvist 1988

03-09-08 Västerås

 

400m

600m

 

800m 2.01.45 Tomas Holmqvist 1988

03-06-17 Västerås

 

1500m

 

2000m 6.04.47 Erik Sönnerfors 1991

06-08-15 Sätra

 

1500m Hinder 4.41.24 Tomas Holmqvist 1988 03-07-18 Gävle

 

80m häck

Höjdhopp

 

Längdhopp 6.04 Erik Olofsson 1982

97-09-03 Huddinge

 

Tresteg

 

Kula 4.0kg 12.76 Christoffer Älvenstrand 1989 04-05-29 Sollentuna

 

Inne

P15 60m 7.58 Erik Olofsson 1982

97-02-11 Inneöset

 

P15 200m 25.01 Erik Olofsson 1982

97-03-08 Eskilstuna

 

P15 400m 57.84 Mattias Holmqvist 1986

01-01-20 Sätra

 

P15 800m 2.08.78 Tomas Holmqvist 1986

03-01-04 Sätra

 

P15 1000m 2.41.37 Tomas Holmqvist 1988 03-03-16 Malmö

 

P15 1500m 4.42.21 Mattias Holmqvist 1986 01-03-10 Sätra

 

P15 60m häck

P15 Höjdhopp

P15 Stavhopp

P15 Längdhopp

 

P15 Tresteg 11.85 Erik Olofsson 1982

97-03-10 Malmö

 

P15 Kula 4.0kg 13,34 Tomas Holmqvist 1988 03-02-16 Sätra

 

P14

Ute80m 8.97 Edmund Yeboah 1988

01-06-02 Sollentuna

 

100m 10.78 Edmund Yeboah 1988

02-06-02 Sollentuna

 

200m 22.04 Edmund Yeboah 1988

02-06-01 Sollentuna

 

300m 37.45 Edmund Yeboah 1988

02-09-01 Norrtälje

 

400 m 60.45 Mattias Holmqvist 1986

00-09-23 ALJ-open

 

600m 1.39.9 Mattias Holmqvist 1986

00-09-16 KM

 

800m 2.06.16 Tomas Holmqvist 1988

02-06-09 Eskilstuna

 

1000m 2.51,63 Andreas Eriksson 1970

84-06-17 Buster/Turebergs ungdomsspel

 

1500m 4.42.49 Tomas Holmqvist 1988

01-06-20 Löparnas Kväll

 

2000m 6.20.07 Tomas Holmqvist 1988

02-09-01 Norrtälje

 

80m häck 12,33 Joacim Andersson 1974

88-09-17 Buster Cup

 

Höjdhopp 1,66 Joacim Andersson 1974

88-09-24 KM

 

Stavhopp 2,30 Fredrik Andersson 1972

86-08-26 Buster Cup

 

Längdhopp 6.05 Erik Olofsson 1982

96-08-25 Täby Open

 

Tresteg 11.80 Erik Olofsson 1982

96-09-07 Svealandsmästerskapen

 

Kula 4.0kg 12,98 Tomas Magnusson 1971

85-09-07 Regionsfinal

 

Diskus 1.0kg 35,58 Göran Hammarström 1973 87-09-13 Riksicaden

 

Slägga 4.0kg 20.34 Martin Midner 1981

95-08-19 DM

 

Spjut 600g 50,38 Stefan Wikstrand 1970

84-09-09 Regionsfinal

 

Stafett 4x80m 41,7 Henrik Olofsson 1973

87-05-11 Buster Cup

 

Stafett 4x80m 41,7 Göran Hammarström 1973 87-05-11 Buster Cup

 

Stafett 4x80m 41,7 Mika Kuivamäki 1973

87-05-11 Buster Cup

 

Stafett 4x80m 41,7 Stefan Holmström 1974 87-05-11 Buster Cup

 

Stafett 3x800m 7.30.01 Mattias Holmqvist 1986 99-06-03 DM

 

Stafett 3x800m 7.30.01 Johan Dahoud 1985 99-06-03 DM

 

Stafett 3x800m 7.30.01 Micha Kaikkonen 1985 99-06-03 DM

 

Stafett 3x1000m 9.32,72 Mika Kuivamäki 1973 87-05-26 DM

 

Stafett 3x1000m 9.32,72 Anders Smedborn 1974 87-05-26 DM

 

Stafett 3x1000m 9.32,72 Göran Hammarström 1973 87-05-26 DM

 

Trekamp 2104 Gabriel Gonzales 1986

00-05-06 Brommaspelen

 

Fyrkamp 2244 Stefan Kozma 1980

94-05-07 Brommaspelen

 

Inne

60m 6.94 Edmund Yeboah 1988

02-02-09 Sätra

 

200m 22.74 Edmund Yeboah 1988

02-01-20 Västerås

 

400m 59.62 Mattias Holmqvist 1986

00-02-23 Sätra

 

800m 2.16.73 Tomas Holmqvist 1988

01-02-24 Eskilstuna

 

1000 2.46.62 Tomas Holmqvist 1988

02-03-23 Eskilstuna

 

1500 4.48.33 Tomas Holmqvist 1988

01-01-20 Sätra

 

60m häck 10.37 Göran Lundqvist 1977

91-02-24 Solnahallen

 

Höjdhopp 1.68 Joacim Andersson 1974

88-11-19 B&W Cup

 

Längdhopp 6.49 Edmund Yeboah 1988

01-03-10 Eskilstuna

 

Tresteg 11.31 Gabriel Gonzales 1985

00-02-13 Sätra

 

Kula 4.0kg 11.95 Tomas Magnusson 1971

85-04-27 KM

Uppdaterad: 28 JAN 2016 07:57 Skribent: Joakim Liske

Postadress:
Kungsängen Friidrottsklubb - Friidrott
Stefan Hallberg, Sandgrindsvägen 3
19634 Kungsängen

Kontakt:
Tel: +46707331472
E-post: This is a mailto link

Se all info